נעים להכיר!

שמי חן רוזנר אור-בך, ואני מורה ליוגה וליוגה תרפיה. מרכזת את תחום יוגה ובריאות במסגרת הועד המנהל של ארגון מורי היוגה בישראל. ומרצה בנושא בריאות ושלומות (wellbeing).

את הנתיב שלי ביוגה גיליתי מתוך העונג והשקט הנוצרים במפגש עם הגוף ותנועתו, אך גם מתוך ההתמודדות שלי עם סרטן וכאב כרוני.

היוגה תומכת, מייצבת ומעצימה אותנו במסע החיים.

את הסטודיו הקמתי מתוך רצון ליצור בית לבריאות - מקום בו ניתן לברוא בריאות תוך התייחסות לשלל רבדיה.

מזמינה אותך לבוא ולגלות.

לקריאת הסיפור שלי

לעיון בהכשרה המקצועית שלי

 

הסיפור שלי

בוקר אחד צלצל השעון המעורר.

שלחתי יד להפסיק את הצלצול הטורדני ובדרך חזרה היא נחה לרגע על החזה. גוש.

יש אנשים שלא הגיוני שיחלו בסרטן, נגיד – אני - צמחונית, יוגיסטית, משתדלת לחיות מאוזן, אין שום מקרה אחר של סרטן במשפחה. אז לא התרגשתי, אבל בדקתי. והבשורה "יש לך סרטן" לא איחרה להגיע ואיתה ההכרה בכך שאני בת אדם ולכן זה קורה; אפילו לי. אכן, שעון מעורר.

 

הבשורה הזו מפכחת. פתאום מתחילים לשמוע את תקתוק השעון. ומבינים שכל דקה שעוברת לא תחזור. מה עשיתי בדקה הזו? מה עשיתי בחיי?

האמת שעשיתי דברים טובים. דברים שרציתי לעשות. הקמתי משפחה. בניתי בית. הייתי בעיצומו של דוקטורט במדעי המוח, הייתי בת זוג תומכת. חייתי כמו שצריך. צריך. כדי לעמוד ביעדים שהצבתי לעצמי, כדי לעמוד בציפיות, שלי, של אחרים. חייתי מתוך הראש, מתוך חישובים. תילי תילים של שקלולים של יתרונות וחסרונות. מרדף חסר תוחלת אחרי הזמן. ומה עם הלב? ואיפה החדווה? להם לא היה כל כך זמן. כי נו באמת, עם כל הג'גלינג הזה מתי בדיוק אפשר להקשיב פנימה? ואפשר אחרת? אני מסתכלת סביבי ורובינו על אותה הסחרחרה. עסוקים בלרדוף ולא בלהיות, בלתקתק ולא בלחבק.

אז קיבלתי "פתק מהרופא" שמאפשר להאט, לקחת את הזמן להבריא את עצמי. גיליתי הרבה מקומות שזקוקים לריפוי: האם העייפה, בת הזוג הממורמרת, החוקרת המתוסכלת והיוגיסטית שלא מוצאת זמן לתרגל. צללתי לתוך תהליך עמוק של ריפוי.

כעת אני יוצרת בית לבריאות, עבור אנשים שמתמודדים עם מחלות קשות ועבור אנשים שרוצים להישאר בריאים. מקום בו אפשר להאט את הקצב, להתבונן פנימה, להקשיב לגוף. למצוא שותפים למסע, להיעזר ולתמוך, לחלוק את הקשיים והשמחות. לנשום, לנוע, להיות בשקט ולחוש בעונג של החיים.

מזמינה אותך להצטרף לבית הזה.

 

הכשרה מקצועית

את היוגה פגשתי לראשונה בהודו בשנת 2001, במקדש על אי זעיר בין נהרות; נפעמתי מהחוויה של נוכחות וחיבור. מאז היוגה מלווה אותי בכל אשר אלך.

בשנת 2007 סיימתי שלוש שנות הכשרה למורים בכירים בוינגייט במסורת ויג'נאנה יוגה אצל אורית סן גופטה. בשנת 2010 השלמתי קורס שנתי למורים ביוגה תרפיה אצל ד"ר גיל זולברג, והשתלמתי בקורס למורי יוגה לליווי חולים אונקולוגים בווינגייט ב- 2016. אני לומדת כעת בקורס תלת שנתי להכשרת יוגה תרפיסטים על פי קריטריוני ארגון היוגה תרפיה הבינלאומי (IAYT) בניהולן של רייצ'ל קרנצ'מן ומיכל ירקוני.

מערכת היחסים בין גוף-תודעה-מוח מסקרנת אותי זה שנים. חקרתי אותה על מזרן היוגה ובאקדמיה במהלך תואר ראשון (B.Sc) ושני (MA) בהצטיינות במדעי הקוגניציה באוניברסיטה העברית, ובמסגרת המרכז למדעי המוח באוניברסיטת בר אילן.

לאורך הדרך פגשתי מורים משמעותיים ומעוררי השראה שתודתי נתונה להם: אורית סן-גופטה, נגה רון-ברקאי, סורינדר סינג, ד"ר גיל זולברג, ד"ר נעמה אושרי, שירה נהלוני גליקסברג וסיגל ביבר, מיכל ירקוני ורייצ'ל קרנצ'מן.

אני חברה בוועד המנהל של ארגון מורי היוגה הישראלי ומרכזת שם את התחום של "יוגה ובריאות". לפניות בנושא זה מוטב לפנות אלי דרך: isyoga.health@gmail.com